Wołgograd

Wołgograd to miasto obwodowe w Rosji, nad dolną Wołgą, rosyjska nazwa Волгоград. W latach 1589-1925 znany jako Carycyn (Царицын), a w latach 1925-1961 jako Stalingrad (Сталинград). W 1589 nastąpiło założenie miasta jako rosyjskiej twierdzy granicznej. W 1731 przeprowadzono modernizację fortyfikacji. W latach 1919-1920 był to ośrodek walczących z Rosją radziecką białogwardzistów.
.
Nazwa Stalingrad została nadana miastu w 1925 roku na cześć Józefa Stalina. W roku 1961 w ramach likwidowania pozostałości po kulcie jednostki miastu nadano nazwę pochodzącą od nazwy rzeki. W dniach od 17 lipca 1942 roku do 2 lutego 1943 roku o miasto toczyły się zażarte walki (bitwa o Stalingrad), które zakończyły się całkowitym zniszczeniem niemieckiej 6 Armii i kapitulacją jej resztek w dniach 30 stycznia – 2 lutego 1943 roku. Bitwa stalingradzka stała się przełomowym momentem drugiej wojny światowej, od którego inicjatywa wojenna przeszła w ręce Związku Radzieckiego i zachodnich aliantów.
.
W Wołgogradzie bierze swój początek Kanał Wołga-Don. W pobliżu miasta znajduje się elektrownia wodna i sztuczny Zbiornik Wołgogradzki, o powierzchni 3165 km² i długości ok. 540 km.
Wołgograd jest ważnym węzłem kolejowym i portem lotniczym, a także ośrodkiem przemysłu maszynowego, środków transportu (ciągniki), metalurgicznego, chemicznego (głównie petrochemiczny), drzewnego oraz materiałów budowlanych. Struktura przemysłowa miasta obejmuje przede wszystkim budowę pojazdów, produkcję aluminium oraz przemysł chemiczny. Międzynarodową sławą cieszy się fabryka traktorów.
.
Siergiej Sokołow pełni obecnie funkcję prezydenta miasta.
Długość miasta wzdłuż Wołgi to około 90 km. Miasto leży w większości na prawym brzegu Wołgi, do miasta należy także słabo zaludniona wyspa Sarpinskij i szereg drobnych bezludnych wysp: Golodnyj, Dienieżnyj i inne. Do granic miasta wchodzi także przejście po zaporze Nadwołżańskiej Elektrowni Wodnej. Na terenie Krasnoarmiejskiego okręgu na południu Wołgogradu zaczyna się Wołgo-doński żeglowny kanał imienia Lenina – część jedynego głębinowego transportowego systemu europejskiej części Rosji.
.
W Wołgogradzie działa 7 szkół wyższych (w tym uniwersytet).
Miasto 1 stycznia 2010 liczyło 979 617  mieszkańców przy powierzchni 565 km².
12 września to Dzień Miasta – to także dzień pamięci św. Aleksandra Newskiego.
W 2006 w porozumieniu z ówczesnym patriarchą postanowiono, że stał się on duchowym patronem miasta.
Wołgograd to drugie miasto w Rosji po Petersburgu, którego patronem jest Aleksander Newski.
8 maja 1965 roku miasto otrzymało tytuł „Города-героя”.
.

Podział na rejony:

  • Дзержинский район
  • Красноармейский район
  • Краснооктябрьский район
  • Тракторозаводский район
  • Советский район
  • Кировский район
  • Центральный район
  • Ворошиловский район
.
.
.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: