Sankt-Petersburg

Petersburg (rosyjski: Санкт-Петербург, angielski: Saint Petersburg) to jedno z najpiękniejszych miast w Rosji. Jest najbardziej wysuniętym na zachód miastem północnej części kraju, położonym w Zatoce Fińskiej.
Petersburg powstał w 1703 roku . Założył je Piotr I na tzw. Wyspie Zajęczej odebranej od Szwedów po Wojnie Północnej.
Rozciąga się on na równinie, w miejscu które niegdyś pokrywały bagna w delcie rzeki Newy.
Jest bez wątpienia najbardziej europejskim z wszystkich miast Rosji. Sankt Petersburg to bardzo nowoczesny, kosmopolityczny ośrodek, odbiegający znacznie od stereotypowych wyobrażeń o Rosji.
.
Miasto ma wiele nazw. Poprawną, zatwierdzoną przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych, jest Petersburg. Sankt Petersburg to nazwa dopuszczona do użytku jako wariant. Oprócz tego nazywano je również Piotrogrodem (1914-1924) i Leningradem (1924-1991).
Nazywany jest często Wenecją Północy.
Pitier  to z kolei nieoficjalna, pieszczotliwa, potoczna nazwa miasta, która funkcjonowała już w XIX wieku, była używana zarówno w czasach radzieckich, jak też obecnie. Stosuje się też określenie północna stolica. Żyje tu ponad 4,5 miliona osób. Miasto zajmuje powierzchnię 1439 km2.
.
.
Petersburg rozciąga się na kilkudziesięciu wyspach, które łączy ponad 400 mostów. Największe z nich nocą są podnoszone, aby umożliwić przepłynięcie statkom. Tym samym jednak jeśli ktoś nie wróci na noc do miasta, może w ogóle się do niego nie dostać 🙂
.
Petersburg powstał w 1703 roku . Założył go Piotr I na tzw. Wyspie Zajęczej odebranej od Szwedów po Wojnie Północnej.
Petersburg rozciąga się na równinie, w miejscu które niegdyś pokrywały bagna w delcie rzeki Newy.
W pobliżu miasta są liczne miejscowości turystyczno-wypoczynkowe, w których znajdują się kompleksy parkowo-pałacowe byłych carów Rosji, takie jak Puszkin (Carskie Sioło), Petrodworec (Peterhof), Pawłowsk, Zielenogorsk czy Gatczyna. Od 1712 do 1918 roku to Sankt Petersburg był stolicą kraju.
Przez UNESCO został ogłoszony ósmym najbardziej atrakcyjnym turystycznie miastem świata, m.in. w związku z opiniami, że jest jednym z najwspanialszych zespołów urbanistycznych świata i został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
.
Pierwsi osadnicy zamieszkiwali to terytorium w VIII wieku. Już wtedy miasto Petersburg było przedmiotem sporów pomiędzy Szwedami a Rosjanami. Dopiero za panowania cara Piotra I Wielkiego Petersburg został przyłączony na stałe do Rosji. W XVIII wieku rozpoczęła się budowa miasta, która swym zasięgiem dotarła do terenów bagiennych. Petersburg został wybudowany na wzór Amsterdamu, w którym wbijano pale do niestabilnego podłoża. Podczas budowy zginęło wielu ludzi, głównie niewolników, dlatego też mówi się, iż Petersburg zbudowany jest na ludzkich kościach.
.
W roku 1712 na zlecenie cara Piotra I Wielkiego Petersburg stał się stolicą Rosji.
To w Petersburgu miała miejsce 22 stycznia 1905 r. tzw. Krwawa Niedziela. Właśnie wówczas przez miasto przeszła pokojowa demonstracja robotnicza licząca 200 tysięcy osób. Przed Pałacem Zimowym zaatakowało ją wojsko. Zginęło wówczas według oficjalnych danych 100 osób, a trzy razy tyle zostało rannych.
Innym dramatycznym wydarzeniem w historii miasta było oblężenie Leningradu, trwające od 8 września 1941 do 18 stycznia 1944 roku. Podczas najgorszych dni oblężenia w mieście umierało codziennie nawet 4 tysiące osób, w tym wiele z głodu. Ogólnie szacuje się, że zginął wówczas ponad milion mieszkańców.
.
Podczas II wojny światowej wojska niemieckie oblegały Petersburg (wówczas Leningrad) przez prawie 900 dni, bez powodzenia. W okresie tym zniszczeniu uległo wiele historycznych zabytków.
W 1998 r. w soborze Pietropawłowskim (tradycyjnym miejscu pochówku carów) dokonano ceremonii pogrzebowej ostatniej rodziny carskiej. Pochowano tam szczątki cara Mikołaja II, jego żony Aleksandry oraz ich dzieci. Uroczystość ta wywołała wiele kontrowersji i dyskusji, pogłębionych faktem wyświęcenia osoby cara, który stał się świętym, gdyż zginął w obronie wiary.
Ważnym wydarzeniem w historii miasta była także huczna uroczystość 300-tnej rocznicy założenia Petersburga.
.
Petersburg jest ponad dwa razy mniejszy od Moskwy, ale znacznie chętniej odwiedzany przez turystów. Co roku odwiedza go ponad 4 miliony turystów.
W mieście jest ponad 2 tysiące bibliotek, 80 teatrów, 220 muzeów, 45 galerii i 62 kina. Znajduje się tu również największe muzeum sztuki w Europie. Jest to Ermitaż, położony w pięciu pałacach nad brzegiem Newy. Szerokiej publiczności przedstawia się w nim obrazy znanych malarzy, nie tylko rosyjskich.  W Petersburgu organizowane jest wiele festiwali, a miasto jest nayzwane rosyjskim centrum kultury.
Petersburg to stolica rosyjskiego baletu. Tutejszy Balet Petersburski powstał w 1738 roku i jest znany na całym świecie. Niezwykle poważane w mieście są teatry. Najlepszym teatrem Petersburga jest Teatr Maryjski (głównie opera i balet), Tovstonogov (sztuki dramatyczne), Lensovieta (komedie).
.
W mieście kręcono ujęcia do 328 filmów i seriali. Najbardziej znane to „Anna Karenina” z Seanem Beanem, „Mistrz i Małgorzata” oraz pierwszy Bond z Piercem Brosnanem, „Golden Eye”.
Główne funkcje dzisiejszego Petersburga: ośrodek gospodarczy, kulturalny (teatry, filharmonia, muzea), naukowy (ponad 40 szkół wyższych) oraz przemysłowy (m.in. stocznia). Znaczenia Petersburgowi dodaje jego szczególne położenie geograficzne. Jest to port morski nad Bałtykiem, który posiada także połączenia wodne z morzami: Białym, Azowskim, Kaspijskim i Czarnym.
.
Podział administracyjny: 
1. Admiralicyjny
2. Centralny
3. Czerwonoarmijski
4. Czerwonosielski
5. Frunzeński
6. Kalininski
7. Kirowski
8. Kołpiński
9. Kronsztadzki
10. Kurortowy
11. Łomonosowski
12. Moskiewski
13. Newski
14. Pawłowski
15. Piotropałacowy
16. Piotrogrodzki
17. Nadmorski
18. Puszkiński
19. Wyspa Wasiljewska
20. Wyborski
.
POŻYTECZNE LINKI

JAK DOTRZEĆ Z POLSKI?
SAMOLOT
POCIĄG
GALERIA ZDJĘĆ

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: