Perm

Perm (ros. Пермь) – miasto w Rosji nad rzeką Kamą, u stóp gór Ural stanowiących granicę między Europą a Azją. W 2005 miało 989,5 tys. mieszkańców (aglomeracja: 1,8 mln.). Do 1 grudnia 2005 było stolicą obwodu permskiego (niegdyś – guberni permskiej), który wchodził w skład okręgu nadwołżańskiego. Obecnie jest stolicą Kraju Permskiego.

Stanowi duży ośrodek naukowy, kulturalny i administracyjny. Liczne zakłady przemysłu maszynowego, zbrojeniowego, petrochemicznego (ok. 3% rosyjskiej produkcji w tej branży), chemicznego, drzewnego i spożywczego. Znajduje się tam też kilka szkół wyższych.
.

Krótka historia

Miasto Perm założone zostało 17 maja 1723r., prawa miejskie posiada od 1781r. W latach 1940–1957 miasto nosiło nazwę Mołotow (Молотов) od nazwiska ministra spraw zagranicznych Wiaczesława Mołotowa.
Dzięki portowi na rzece Kama (odpływ Wołgi), miasto stało się sporym ośrodkiem handlowym łącząc Syberię z resztą Rosji. Dzięki wydobywanym tutaj złożom rudy rozwinął się stosunkowo szybko przemysł ciężki, a w połowie XIX wieku powstała tu największa w Rosji fabryka armat.
Znajdujący się w Permie Zakład Przemysłu Chemicznego, produkował głowice atomowe 15F143 i 15F147 dla rakietowych pocisków balistycznych R-36M.
W okresie ZSSR miasto Perm bylo niedostępne dla obcokrajowców, podobnie jak i większość większych miast na Uralu.
W okolicach miasta znajdują się liczne odsłonięcia warstw geologicznych z okresu permu. Właśnie od nazwy miasta wzięła się nazwa okresu geologicznego: została mu ona nadana po 1840 przez Rodericka Murchisona, szkockiego geologa, badacza paleozoiku, który po wcześniejszym wyodrębnieniu okresów syluru i dewonu w czasie swoich wieloletnich badań w zachodniej części Europy, dokonał klasyfikacji odsłonięć geologicznych w okolicach Uralu.
.
Miasto Perm jest dużym naukowym centrum, gdzie skupiony jest szereg instytutów Uralskiego oddziału Rosyjskiej akademii nauk, dziesiątki naukowo- badawczych i projektowych instytutów, siedem wyższych uczelni. Oto niektóre z nich:
Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny
Państwowy Uniwersytet Techniczny
Państwowa Akademia Medycyny
Państwowy Instytut Kultury i Sztuki
Jednak także w dziedzinie kultury miasto Perm ma dużo do zaoferowania. Laureat nagrody, Nobla Borys Pasternak spędził tutaj wiele lat swojego życia.
W mieście tym znajduje się dużo teatrów,  filharmonii, muzeów, bibliotek, kin, cyrków oraz innych instytucji.
.
Herb i flaga Permu
.
      
Przydatne linki:
.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

.
Galeria zdjęć:
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: