Niżny Nowogród

Niżny Nowogród (w latach 1932-1990 Gorki) – duże miasto w europejskiej części Rosji, przy ujściu Oki do Wołgi. Ośrodek przemysłowy, głównie samochodowy (GAZ), maszynowy, chemiczny, metalurgiczny, stoczniowy. Miasto zamieszkuje około 1 256 500 osób.

Historia:

Założony został w 1221 jako gród obronny Księstwa Włodzimierskiego. Stał się dużym ośrodkiem handlowo-kulturowym. Od 1350 roku stał się stolicą Księstwa Suzdalsko-Niżnonowogrodzkiego, w 1392 roku włączony został do państwa moskiewskiego. Na początku XVII w. stał się jednym z najbogatszych miast Rosji. W latach 1611–1613 był punktem oporu Rosjan w walce z Polską. W 1777 roku stał się stolicą guberni, a od 1825 roku był siedzibą generała-gubernatora powołżskiego. W 1902 roku odbyła się tu wielka demonstracja robotników przedstawiona w powieści Maksyma Gorkiego „Matka”.

W roku 1917 był jednym z ośrodków bolszewików. W 1932 roku miasto zostało nazwane Gorki, dla uczczenia powrotu z Włoch do Moskwy na zaproszenie Józefa Stalina pisarza Maksyma Gorkiego. 1936 roku Gorki został stolicą obwodu.

Od 1929 roku budowano w mieście wielkie zakłady samochodowe GAZ – Gorkowskij Awtomobilnyj Zawod (po rosyjsku: Горьковский Aвтомобильный Завод), we współpracy z amerykańskim Fordem. Powstała nowa modelowa dzielnica mieszkaniowa oraz fabryka. Wielu amerykańskich robotników w tych zakładach zgłosiło się do pracy w nich kierując się swoimi lewicowymi sympatiami. Reakcja na kontrast ich wyobrażeń o ZSRR z rzeczywistością na miejscu, oznaczała dla szeregu z nich zesłanie na Syberię. Obok samochodów terenowych (jak znany w Polsce „gazik”) i ciężarówek, jednym z modeli samochodów wyprodukowanych przez GAZ był GAZ M20 Pobieda, samochód na którego licencji rozpoczęto produkcję samochodów osobowych w FSO na Żeraniu w Warszawie produkując samochód Warszawa M20.

W czasie II wojny światowej do miasta ewakuowano fabryki z Kijowa i Leningradu, wraz z ich pracownikami. W ten sposób powstała m.in. fabryka motocykli GMZ – Gorkowskij Motocykletnyj Zawod (po rosyjsku: Горьковский Мотоциклетный Завод)

W 1990 roku przywrócono tradycyjną nazwę miasta – Niżny Nowogród.

Najważniejsze zabytki:

Kreml niżnonowogrodzki (budowa 1500–1511) — dzieło ruskiej architektury obronnej, broniony 11 basztamiSobór św. Michała Archanioła (połowa XVII w.)
Cerkiew Uspieńska (pw. Zaśnięcia Matki Bożej, XVII w.)
Barokowe zabudowania mieszkalne (XVII w.)
Cerkiew Smoleńskiej Ikony Matki Bożej w Gordiejewce
Cerkiew Narodzenia Pańskiego z dzwonnicą (XVII–XVIII w.)
Teatr (XIX/XX w.)
Popiersie Aleksandra Puszkina

Transport:

W mieście znajduje się stacja kolejowa Dworzec Moskiewski oraz port lotniczy. Działa także sieć tramwajowa.

Sport:

Dinamo Gorki – klub piłkarski

FK Niżny Nowogród – klub piłkarski

Lokomotiw-NN Niżny Nowogród – klub piłkarski

Spartak Niżny Nowogród – klub piłkarski

Torpedo Niżny Nowogród – klub hokejowy

Torpedo-Wiktorija Niżny Nowogród – klub piłkarski

Wołga Niżny Nowogród – klub piłkarski

Kompleks skoczni narciarskich w Niżnym Nowogrodzie

Linki:

http://www.admgor.nnov.ru/ – strona administracji

http://www.gorduma.nnov.ru/ – strona Dumy Niżnego Nowogrodu

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: