Ufa

Ufa-miasto w Federacji Rosyjskiej, stolica Republiki Barszkostanu. Duże przemysłowe, transportowe i naukowe centrum Rosji.  Wg wstępnych ustaleń ogólna liczba ludności wynosi ok. 1 062 300 mieszkańców.  Miasto znajduje się w międzyrzeczu rzek Białej i Ufy  na Półwyspie Ufijskim. 

Wg wielu uczonych, początkowo dawne miasto znajdujące się na obecnym terytorium Ufy nosiło nazwę Baszkort, a sama nazwa miasta pojawiła się stosunkowo późno.  Wzmianki o początkach miasta można znaleźć w latopisach z XVI w.
Na przełomie XVII/XVIII w miasto zaczęło przeobrażać się w centrum gospodarcze kraju. Od 1802 roku Ufa stała się miastem gubernialnym z rezydencją gubernatora i gubernialnych instytucji. Przemysł pojawił się w Ufie z początkiem XIX w, a już w połowie XIX w. w mieście są dziesiątki zakładów przemysłowych, m. In garbowniczych. W 1870 r. zaczęto regularnie żeglować po rzece Białej, a także zbudowano kolej Samaro- Złotoustowską (1888-1892).  Pod koniec XIX w. w Ufie było już ok. 30 fabryk, a także kwitnął handel chlebem i mięsem.
Wraz z nadejściem wojny domowej (5.08.1918) Ufa stanęła przeciwko bolszewikom wraz z korpusem czechosłowackim.
Pod koniec lat 20-tych i 30-tych XX w. rozpoczął się szybki rozwój miasta. Produkcja globalna i przemysłowa wzrosła 16 razy.  W 1939 r. wybudowano rafinerie baszkirskiej ropy naftowej po odkryciu tego surowca.
Podczas II wojny Światowej do Ufy z zachodnich rejonów ZSRR ewakuowano dziesiątki zakładów przemysłowych, niektóre państwowe instytucje, instytuty naukowo-badawcze, działaczy Międzynarodówki Komunistycznej, a także pisarzy ukraińskich.  W roku 1974 miasto zostało nagrodzone Orderem Rewolucji Październikowej.
W czasach obecnych Ufa jest największym centrum przetwórstwa ropy naftowej na Powołżu i Uralu. Posiada także duży potencjał transportowy, naukowy, kulturalny i religijny.  Ponadto od roku 2010 Ufa jest uważana za drugie najstarsze miasto w Rosji (po Derbencie).

Liczba ludności miasta wg ostatniego spisu ogólnorosyjskiego wynosi  1 071 600 osób. Wg danych z 1 stycznia 2009 r. Liczebność kobiet to 54%, mężczyzn 45,5%, . Ponadto ludność wiejska w obrębie miasta również charakteryzuje wysoka liczebność.  W ludności żyjącej w Ufie przeważają Rosjanie (50,2%), Baszkirzy (25,8%), Tatarzy (20,1%). Oprócz tego, liczne mniejszości (powyżej 1000 osób) stanowią: Ukraińcy, Czuwasze, Maryjczycy, Białorusini, Mordwini, Ormianie, Niemcy, Żydzi, Azerbejdżanie.

Miejskie przedsiębiorstwa zajmują się przetwórstwem ropy naftowej, chemią, budową maszyn. Podstawę ekonomii Ufy stanowią paliwowo-energetyczne i maszynotwórcze kompleksy. W Ufie skupionych jest ok 200 mniejszych i większych przedsięwzięć przemysłowych.
W Ufie znajduje się jeden z najnowocześniejszych współczesnych rafineryjnych kompleksów.
Za pierwszą uczelnie wyższą w mieście można uznać Ufiskij instytut nauczycielski, który powstał w 1909 r. w 1920r przekształcono go w Baszkriskij instytut pedagogiczny, a w 1957 r Baszkirskij Uniwersytet Państwowy. W Ufie znajdują się także uczelnie takie jak:  Ufimskij lotniczo-techniczny uniwersytet, Ufimska Państwowa Akademia Ekonomii i Usług [?], Ufijskij Państwowy Uniwersytet Techniczny, Baszkirski Uniwersytet Medyczny, Baszkirska Akademia Rolnicza.
Główną religią w mięście jest prawosławie, a także islam sunnicki. Do głównych prawosławnych świątyń zalicza się: Sobór Narodzenia Matki Boskiej, Swiato-Siergiejewski Sobór, Świątynię św. Cyryla i Metodego, Świątynię św. Gieorgija Zwycięzcy, Kriestowozdwiżenską świątynię, a także wiele innych.
W 1801 w Ufie została otwarta pierwsza drukarnia, dla potrzeb kancelarii gubernatora. W 1838  zaczęto wydawać pierwszą w mieście gazetę «Оренбургские губернские ведомости». W 1853 r. została opublikowana pierwsza w mieście książka. W obecnych czasach w Ufie wychodzi mnóstwo pozycji pielęgnujących język rosyjski, baszkirski i tatarski.
Przydatne linki:
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: