Kazań

Kazań jest miastem leżącym w Rosji. Jest stolicą Tatarstanu, a także dużym portem na lewym brzegu Wołgi. Dzięki temu położeniu od dawna jest pośrednikiem handlowym pomiędzy Wschodem, a Zachodem.
Jest jednym z największych ekonomicznych, politycznych, naukowych, kulturalnych i sportowych centrów Rosji. Jest drugim co do wielkości miastem ekonomicznego regionu na Powołżu (pierwszym jest Samara).
Jest także jednym z najczęściej odwiedzanych miast w Rosji przez turystów. Nieoficjalnie nazwane jest „stolicą wszystkich Tatarów świata”.
O powstaniu miasta znanych jest kilka legend, jednak najbardziej znana jest o gotującym się kotle: czarownik poradził Bułgarom wybudować miasto tam, gdzie bez żadnego ognia będzie gotować się wkopany kocioł z wodą.  Stąd też nazwa „Kazań”, co w starobułgarskim, jak i współczesnym tatarskim oznacza „kocioł”.
Jednak zgodnie z przyjętą wersją miasto wybudowano 1000 lat temu. Było założone jako przygraniczna twierdza na północy Wołżańskiej Bułgarii. Miasto z czasem rozrasta się jawi się jako ważny ośrodek handlowy i polityczny w składzie Złotej Ordy.
Po rozpadzie Ordy miasto staje się stolicą Chanatu Kazańskiego. W 1552 r. Chanat Kazański zostaje rozbity przez Iwana Groźnego,  a miasto przyłączone do Rosji.
Od 1708 staje się stolicą guberni, zostają otwarte ośrodki budowy statków, rozwija się sukiennictwo. Dodatkowo na przełomie XVII i XVIII w. zostaje otwarta jedna z pierwszych drukarni w Rosji.
W 1758 r. zostało otwarte pierwsze prowincjonalne gimnazjum, w 1791 r. teatr, a w 1804 ma miejsce ważne wydarzenie: powstaje trzeci w Rosji uniwersytet, w Kazaniu.
Po zdobyciu władzy przez bolszewików, w latach 1917-1920 Kazań był ośrodkiem ruchu narodowego Tatarów i centrum religijnym rosyjskich muzułmanów. Po zdobyciu przez Armię Czerwoną, od maja 1920 stolica Tatarskiej ASRR.
Podczas II wojny światowej wiele zakładów i fabryk radzieckiego przemysłu zbrojeniowego zostało przeniesionych do Kazania, który stał się wielkim centrum przemysłowym (produkcja czołgów i samolotów).
W późnych latach 80. i 90. XX wieku, po rozpadzie ZSRR, Kazań ponownie stał się centrum kulturalnym Tatarów, jednocześnie uaktywniły się tendencje separatystyczne. Od 2000 miasto podlega gruntown ej renowacji i modernizacji. Zabytkowe centrum, w tym Kreml, zostało odbudowane. W 2005 obchodzono tysiąclecie miasta (data została ustalona arbitralnie). Uroczyste obchody zostały zainaugurowane 24 lipca otwarciem największego meczetu w Rosji – Kul Szarif.
Wg spisu ludności z 2008 r. ogólna liczba mieszkańców to 1,180 mln mieszkańców. Kazań jest jedną z najbardziej wielonarodowościowych aglomeracji w Rosji, mieszka tam ok. 115 różnych narodowości. Dwoma największymi są Rosjanie (48,8%), Tatarzy (47,5%). Żyją tam również Czuwasze, Ukraińcy i Azerbejdżanie.
Przemysłową podstawę miasta stanowi budowa maszyn, przemysł chemiczny,petrochemiczny, lekki,a także spożywczy.
W mieście znajduje się 282 przedszkola, 178 szkół średnich i 44 szkoły wyższe, w których wykształcenie zdobywa ok. 140 tys. studentów. Najważniejsze z nich to: Kazański Uniwersytet Państwowy, założony w 1804 (wśród jego sławnych studentów byli Lew Tołstoj i Włodzimierz Lenin), Kazański Państwowy Uniwersytet Techniczny, założony w 1932, Kazański Instytut Finansowo-Ekonomiczny, założony w 1931, Kazański Państwowy Uniwersytet Energetyczny, założony w 1968, Tatarski Państwowy Uniwersytet Humanistyczno-Pedagogiczny, założony w 1876 r.
Kazań jest jednym z największych centrów kulturowych Rosji zachowując klasyczne osiągnięcia, a także przyczyniając się do rozwoju współczesnych, awangardowych przedsięwzięć w wielu dziedzinach kultury. Stolicę Tatarstanu tradycyjnie nazywa się „wielokulturową” mając na myśli obopólnie korzystne wzbogacenie pokojowo koegzystujących rosyjskiej i tatarskiej kultury. Co roku organizowane są różne międzynarodowe festiwale operowe, baletowe, muzyczne, literackie, kina muzułmańskiego.
Dwoma najważniejszymi religiami w mieście są islamwyznania sunnickiego, a także prawosławne chrześcijaństwo.W obecnym czasie w Kazaniu jest 41 meczetów i 26 prawosławnych świątyń . Działają także świątynie innych wyznań.
Przydatne linki:
Jak dojechać:
-samolot
-pociąg

http://mapa.nocowanie.pl/russian_federation/kazan/dojazd/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: